пʼятниця, 21 червня 2024 р.

«День скорботи і вшанування пам'яті жертв війни в Україні: Їхні життя, Їхня боротьба, Їхня пам'ять»


22 червня Україна схиляє голову в скорботі. Цей день слугує нагадуванням про жахливі події  Німецько-радянської війни  (в радянській та російській історіографії знана як «Велика Вітчизняна війна»), яка забрала життя мільйонів українців та залишила глибокий шрам на національній пам'яті.

   Війна 1939-1945 років стала одним з найкривавіших конфліктів в історії людства. Для України ж вона обернулася справжньою трагедією. Більше 20 мільйонів українців – кожен п'ятий житель країни – загинув у боях, від голоду, розстрілів, катувань та депортацій. Знищені були цілі міста й села, безліч культурних та історичних пам'яток.

 Сьогодні, в День скорботи, ми згадуємо не лише солдатів, які полягли на полі бою, але й мирних жителів, які стали жертвами жорстокості та терору. Ми схиляємо голову перед пам'яттю тих, хто ціною власного життя захищав свою Батьківщину, боровся за свободу й незалежність. Їхня мужність, стійкість та самопожертва надихають нас і слугують вічним нагадуванням про ціну миру.

  Цього року День скорботи і вшанування пам'яті жертв війни в Україні набуває особливого значення. Війна, розв'язана росією проти України, знову несе смерть і руйнування на нашу землю. Ми знову змушені боронити свою свободу та незалежність, ціною життя наших кращих синів і доньок.

    Королівська публічна бібліотека не лише вшановує пам'ять жертв Другої світової війни, але й висловлює непохитну підтримку тим, хто сьогодні бореться за мирне майбутнє України та представляє до вашої уваги підбірку літератури, яка розкриває жахливі злочини минулого. Ми повинні берегти мир, цінувати життя кожної людини.

       Війна і міф. Невідома Друга Світова / І. Бігун, С. Бутко, В. В’ятрович, К. Галушко та ін. ; за заг. ред. О. Зінченка, В. В’ятровича,М. Майорова ; Укр інт-т нац. пам’яті. - Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2016. - 272 с : іл.

      Співробітники Українського інституту національної пам`яті досліджують документи тієї доби. Дізнайтеся правду, яку приховували від нас! Чи правда, що пакт Молотова–Ріббентропа був вимушеним кроком для СРСР? Чи завжди Радянський Союз був непримиренним противником нацистів? Чи правда, що українські націоналісти масово винищували євреїв під час війни, особливо у Львові та Бабиному Яру? Сталін узгоджував військові дії з Гітлером? Бандера був агентом спецслужб нацистів? Кримські татари масово дезертирували на початку війни? На ці теми ще 30 років тому боялися говорити навіть із рідними! 

     В’ятрович В. Україна. Історія з грифом “секретно” / В. В’ятрович. - Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2014. - 512 с. : іл. 

   Ця книга — зустріч із минулим. Тут — 66 історій, 391 фотографія і набагато більше людей та ситуацій, котрі дивляться на читача зі світлин та архівних документів. Разом вони складають образ українського ХХ століття: часу, коли світ по-справжньому відкрив для себе Україну та українців, століття, коли творилося обличчя України

Друга світова війна в історичній пам'яті України: за матеріалами Українського інституту національної пам'яті / упоряд. Л. Герасименко, Р. Пилявець ; редкол.: І. Юхновський, Л. Герасименко, В. Гриневич [та ін.]. – Київ ; Ніжин : Лисенко М. М., 2010. – 247 с. У виданні представлено матеріали про причини, перебіг і наслідки однієї з найбільших і найтрагічніших подій в історії Українського народу ХХ століття – Другої світової війни. В основу праці покладено ідею боротьби українського народу за власну Державу. У книзі проаналізовано події, що відбувались на території України, починаючи від проголошення Карпатської України у березні 1939 р. і завершуючи подіями на Далекому Сході у вересні 1945 р. (на основі значного масиву матеріалів розглянуто основні аспекти формування історичної пам’яті українського народу про Другу світову війну в сучасній Україні). Книга пам'яті 

Левітас Ф. Друга світова війна: український вимір / Ф. Левітас. – Київ : Наш час, 2012. – 272 с.          Книгу присвячено суперечливим сторінкам минулої війни. Спираючись на новітню українську, російську, англо-американську та німецьку історіографію, автор прагнув дати відповіді на найактуальніші питання Другої світової війни та розкрити роль і місце України в подіях 1939–1945 років. Основну увагу приділено питанням, які зумовлюють широкий науковий і пізнавальний інтерес у сучасному українському суспільстві: справжні причини Другої світової війни, особливості таємної міжнародної дипломатії, трагедія і подвиг перших років війни, ціна великої перемоги, історичне значення перемоги над нацизмом, українці-герої, проблеми національного примирення, війна як історичний феномен.

Литвин, Володимир Михайлович. Україна в Другій світовій війні (1939-1945) / В. М. Литвин. – К. : Лі-Терра, 2004. – 464 с.

    Ця книга продовжує серію видань, які присвячені найбільш складним періодам вітчизняної історії. Воєнна доба 1939–1945 рр., попри її широке висвітлення, й до сьогодні є часом, який ще потребує свого осмислення.

Патриляк І. К. Україна в роки Другої світової війни: спроба нового концептуального погляду / І. К. Патриляк, М. А. Боровик. – Київ ; Ніжин : Лисенко М. М., 2010. – 591 с. 

     У книзі розглянуто найбільш суперечливі сторінки історії України періоду Другої світової війни. Велику увагу приділено висвітленню “української проблеми” напередодні і на початку світової війни, долі українських земель у 1939–1940 рр., участі українців у фінській кампанії, бойовим діям і причинам поразки Червоної армії в битві за Україну в 1941 р., окупаційному режиму нацистів та їхніх союзників в Україні, українському визвольному рухові, діяльності радянського підпілля і партизанів, взаєминам більшовицької влади і українського суспільства в роки війни.

Плохій С. Брама Європи / Cергій Плохій ; пер . з англ. Романа Клочка. - 2-ге вид. - Харків : Книжковий Клуб "Клуб Сімейного Дозвілля", 2019. - 496 с. 

      Книга цікаво й доступно розповідає про історію нашої держави від часів Геродота до подій на Сході України сьогодні. Це авторитетне видання допоможе краще зрозуміти події минулого, а через них – і наше сьогодення. Автор фокусує увагу на українцях як найбільшій демографічній групі, а згодом – головній силі, що стояла за створенням сучасної нації. Дізнайтеся, як наші предки «призвали варягів на царювання», як наша країна боролася за право бути незалежною, пройшла крізь часи кріпацтва, комуністичного терору й Голодомору, Другої світової війни та врешті-решт отримала незалежність. «Брама Європи» — це правдива історія нашої країни, наших прагнень та життя!

Україна в полум’ї війни 1941–1945 / П. П. Панченко [та ін.]. – Київ : Україна, 2005. – 560 с.         

    Спираючись на фактичний матеріал, маловідомі архівні документи, автори детально аналізують оборонні і наступальні операції, проведені на території України у роки Великої Вітчизняної війни, показують масовий героїзм бійців і командирів Червоної армії у боях за визволення рідного краю від німецько-фашистських загарбників. На основі аналізу фактичного матеріалу, нових архівних джерел автори розглядають найважливіші операції Червоної армії на території України, що суттєво вплинули на подальший хід Другої світової війни, значною мірою збагатили воєнне мистецтво.

   Віримо в нашу Перемогу і в те, що світло переможе темряву!

 Слава Україні! Героям слава!


Немає коментарів: