Віртуальні виставки

15 березня 1939 року – було проголошено незалежність Карпатської України.

Утворення Карпатської України стало доленосною подією в житті українського народу. Адже невеликому Закарпатському краю судилось відіграти вагому роль в історії українського державотворення.
Карпатська Україна як держава проіснувала недовго: хортистська Угорщина, за підтримки гітлерівської Німеччини, розпочала відкриту агресію проти неї. З перших годин угорського вторгнення частини Карпатської Січі вели кровопролитні бої з переважаючими силами противника. Проте 16 березня, зазнавши значних втрат, ворог зумів захопити Хуст, а 18 березня більшу частину Карпатської України окупували угорські війська. У гірських районах загони «Карпатської Січі» продовжували боротьбу з угорськими регулярними частинами до кінця травня 1939-го. У ці ж березневі дні президент республіки Августин Волошин і частина уряду на чолі з прем’єром Юліаном Реваєм виїхала через Румунію на еміграцію.

Недовгий період існування Карпатської України став однією з найяскравіших сторінок багатовікової боротьби карпатських українців за встановлення української державності.

Українці на Закарпатті стали першим у міжвоєнній Європі народом, що не змирився із анексією, а зі зброєю в руках став на захист своєї свободи від агресії сусідніх держав.

Пам’ятаймо про це, адже великий той народ, котрий не забуває свого минулого і подвиг героїв, що полягли у нерівній боротьбі на Красному полі. Всім миру, єдності, сили, міцного здоров’я та добробуту на благо держави!
Запрошуємо Вас до Королівської публічної бібліотеки і більш детально ознайомитися з документами віртуальної виставки "Проливалася кров за незалежність. Історія Карпатської України."

Карпатська Україна : документи і матеріали : хроніка подій : персоналії : у 2 т. Т. 1 : Карпатська Україна / упоряд. : О. Д. Довганич, О. М. Корсун, О. М. Пагіря ; Закарпат. облдержадмін., Закарпат. облрада [та ін.]. – Ужгород : Закарпаття, 2009. – 756 с.

Документальна книга у двох томах про один із найзагадковіших феноменів українського державотворення – Карпатську Україну, в якій всебічно представлені труди і дні її формування, розбудови та руйнації за умов терористичних актів двох великих європейських держав – Угорщини й Польщі (1938-1939), окупації гортіїівською Угорщиною за згодою гітлерівської Німеччини (1939-1944) та входження до складу радянської держави (1944-1946), йде до читача вперше. Тематично двотомник поєднаний з виданнями редколегії обласного тому "Реабілітовані історією" у двох книгах та наступними збірниками – "Криваві тіні Кремлю" (2006), "Тернистий шлях до України…" (2007), "Закарпатські втікачі в СРСР. 1938-1941" (2008). Тут подано найповніший на сьогодні обсяг архівних документів і матеріалів з фондів ГДА СБУ, архіву УСБУ в Закарпатській області, ЦДАВО, ЦДАГО, ДАЗО, архіву ОУН в Києві, Центру досліджень визвольного руху у Львові та окремих московських архівів. Вміщено хроніку подій Карпатської України на основі широкого, відомого нині масиву джерел. З належною повнотою, наскільки це дозволяють доступні нині джерела, охарактеризовано постаті творців Карпатської України.

Заповіт Срібної Землі : Карпатська Україна в боротьбі за незалежність / ред. М. Парцей ; худ. Ф. Лукавий. – Львів : Світ, 2001. – 190 с. : фото. – (Подвижники національної ідеї).

Збірник, який започатковує серію видань "Подвижники національної ідеї”, вперше був виданий в 1939 р. у Відні і з того часу не перевидавався. Тут вміщено матеріали, присвячені боротьбі закарпатських українців за проголошення та утвердження Української Карпатської держави.

Написані по гарячих слідах подій їх безпосередніми учасниками, ці розповіді досі не втратили актуальності і сприймаються як живий пам’ятник лицарям Карпатської Січі, що без вагання виконали свій патріотичний обов’язок і врятували честь великої нації.

Вегеш М.М. Вони боронили Карпатську Україну [Текст]: Нариси історії  національно-визвольної боротьби закарпатських українців/  М.М. Вегеш, М.В. Делеган, О.Д. Довганич та ін. – Ужгород: Карпати, 2002. – 709 с.

Ця книга – комплексне наукове дослідження, в якому об’єктивно і незаангажовано висвітлюється міжнародне становище Карпатської України напередодні Другої світової війни, її соціально-економічний, політичний, національно-культурний та державно-правовий розвиток. Значна увага відводиться яскравим постатям, насамперед Президенту Карпатської України Августину Волошину. Вперше публікуються найповніші списки загиблих і живих захисників краю. Видання розраховане на широкий читацький загал.

Красне поле [Текст]: Про Карпатську Україну / Упорядники: Ю.П. Зейкан, В.І. Копейко: У 3 част. – Ужгород: Патент, 1999. – Част1. – 320с.
Книжка містить кращі твори, а також уривки з них, які надійшли на конкурс «Карпатська Січ» з нагоди проведення в Хусті – героїчній столиці Карпатської України – з’їзду Світового Братства.
Подаються також інші безцінні матеріали про борців за волю України, спомини очевидців тих подій на Красному Полі під Хустом.

Вегеш, Микола Миколайович.

Карпатська Україна в контексті українського державотворення : навч. посіб. / М. Вегеш [та ін.]; Управління освіти і науки Закарпатської обласної держ. адміністрації, Закарпатський ін-т післядипломної педагогічної освіти, Ужгородський національний ун-т. Факультет суспільних наук. – Ужгород: Карпати, 2008.

У навчально-методичному посібнику системно висвітлюються взаємопов’язані проблеми розвитку Карпатської України в контексті українського державотворення для широкого впровадження основних її компонентів у навчальному і виховному процесі педагогами й вихователями різноманітних навчально-виховних закладів. Матеріал дозволяє в доступній формі ввести тему Карпатської України до навчальних та виховних планів. Посібник, який виходить у світ з нагоди 70-ї річниці проголошення незалежності Карпатської України, стане в нагоді й кожному, хто цікавиться славетними й трагічними сторінками історії національно-визвольної боротьби закарпатських українців.


Ґренджа-Донський, Василь Степанович.

Щастя і горе Карпатської України : щоденник : Мої спогади / В. С. Ґренджа-Донський ; ред. Д. М. Федака ; упоряд. Д. М. Федака ; вступ. ст. В. І. Ільницький, Д. М. Федака ; худ. О. О. Наурсков ; редкол. : Г. Г. Москаль [та ін.]. – Ужгород : Закарпаття, 2002. – 514 с. : портр., фото.



Василь Ґренджа-Донський (1897-1974) – український письменник, журналіст, громадсько-культурний діяч, один із чільних творців Карпатської України, редактор її щоденної газети "Нова свобода". Його щоденник "Щастя і горе Карпатської України"– своєрідний літопис українського державотворення на теренах Закарпаття наприкінці 1938-початку 1939 років. "Спогади" розширюють і доповнюють хронологічні рамки щоденника, представляють постать автора у контексті подій усієї першої половини XX століття. Обидва твори в Україні друкуються вперше.

Слава Україні!

Слава Героям Карпатської України!





Немає коментарів: